Illinois (stát USA)

Illinois - informace o státu

Země Illinois
Přezdívka státu Prairie State
Hlavní město Springfield
Největší město Chicago
Rozloha 149 997 km2
Počet obyvatel 12 882 135
Připojen k Unii 3. 12. 1818
Největší města Springfield
Přírodní zajímavosti řeky Illinois a Mississippi
Hlavní odvětví výroba kovových slitin, elektrotechnika a elektronika, chemický průmysl

Referát

Illinois tvoří dva naprosto rozdílné regiony. Vysoce urbanizovaná oblast Chicaga na březích Michiganského jezera ostře kontrastuje se zemědělským jihem a západem. Toto rozdělení je velmi úzce svázáno s historií Chicaga.

Když do oblasti dnešního Illinois v r. 1673 pronikli francouzští cestovatelé, nalezli zde Indiány kmene Algonkinů. Francouzi brzy založili osady podél řeky Illinois, které používali jako základny pro další postup na jih. Roku 1763 bylo území postoupeno Británii. Britská vláda vyvolala konflikty s Indiány i rodilými Američany, což vedlo ke zpomalení evropské kolonizace. Během války za nezávislost byla oblast Illinois předána Spojeným státům. Osadu na místě Chicaga založil asi r. 1790 obchodník Jean-Baptiste-Point Du Sable (1750–1818). Teritorium Illinois bylo vytvořeno v r. 1809, kdy bylo vyčleněno z teritoria Indiána. Následovala první osídlovací vlna.

Konflikty s Indiány vyústily r. 1832 ve válku Černého jestřába. Roku 1848 bylo ústavou zrušeno otroctví. Navzdory sympatizantům Konfederace na jihu státu zůstal během občanské války Illinois v Unii. Tehdejší prezident Abraham Lincoln strávil většinu svého života právě v Illinois.

Chicago po občanské válce rychle prosperovalo díky přistěhovalcům z Evropy, kteří v něm vytvářeli národnostně oddělené čtvrtě, a velkému rozmachu průmyslu zpracovávajícímu zemědělskou produkci celého Středozápadu. Do města také přišlo mnoho bývalých otroků z jižních států. Až do 20. století zůstalo centrem radikálního dělnického hnutí. Za prohibice ve 20. a 30. letech se Chicago díky rivalitě mezi gangy pašeráků alkoholu stalo symbolem násilí, které zastiňovalo veškerý sociální a kulturní pokrok. Na zemědělském jihu stále přetrvávala rasová diskriminace a vyvíjel zde činnost i Ku-Klux-Klan.

Rozdíly mezi jihem a severem jsou stále zřetelné. Zemědělství (kukuřice, sója) je důležité, stejně jako tradiční masný a mlynářský průmysl, rozhodující je však vyspělé dopravní strojírenství, elektronika a zejména obchodní a dopravní služby. Mezinárodní letiště O'Hare je největší na světě.